Разработки уроков по чтению
Урок позакласного читання
на тему:
«В світі казок»
Підготувала та провела
вчитель 2 - А класу
вищої категорії
Андріанова Ірина Федорівна
м. Донецьк, 2012
Тема: Урок позакласного читання на тему «В світі казок»
Мета: Створити в уяві дітей художні образи казкових героїв, вчити дітей аналізувати, давати відповіді за сюжетами казок та за розумінням прочитаного, робити висновки; сприяти створенню ситуації успіху для дітей. Розвивати логічне та творче мислення, мовленнєво-комунікативні навички, уміння аргументовано висловлювати свою думку. Виховувати шанобливе ставлення до книги, інтерес до народної творчості, збагачувати словниковий запас. Виховувати бажання поповнювати свої знання.
Тип уроку: урок-телепередача
Обладнання: макет телевізора, деформовані тексти, малюнок серця, мікрофон,
ілюстрації казкових героїв.
ХІД УРОКУ
- Організація класу до уроку
- На сьогоднішній урок до нас завітало багато гостей. Поверніться до них обличчям, привітайтеся і усміхніться.
Вчитель: Пролунав дзвінок
Починаємо урок,
Працюватимемо старанно,
Щоб почули у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці.
- Діти, давайте налаштуємось на урок.
Діти: Тепло своїх долоньок
Я друзям віддаю
Урок новий, цікавий
Я з радістю почну
(Діти сидячи за партами тримаються за руки).
Вчитель:
- Я дуже рада працювати з вами. Хоча на вулиці холодно, але мене будуть зігрівати на уроці ваші теплі усмішки і гарячі добрі серця.
- На дошці висить серденько. Погляньте на нього – і воно вам підкаже, що ви «очікуєте» від сьогоднішнього уроку. Протягом всього уроку ми будемо складати серце нашого класу. Слід починати зі слів «Я очікую…». У нас сьогодні урок позакласного читання на тему: «В світі казок». Ми пригадаємо багато українських народних казок, ознайомимося із новими для того, щоб бути добрішими, мудрішими.
- Актуалізація опорних знань
- Відгадайте, що це?
Загадка Що за диво-дивина
У нас вдома розмовляє?
Дивимось по ньому
Казки, гарні мультики
Ще й розкаже про погоду
Спорт та бізнес чи негоду (телевізор)
- Сьогодні до нашого класу завітав цей незвичайний телевізор. Він допоможе нам здобути нові знання.
Мовна розминка
- Люди, які працюють на телебаченні у різних студіях, повинні вміти гарно розмовляти. Зараз ми з вами будемо вчитися розмовляти, як диктори на телебаченні.
- Чистомовка
Шу – шу – шу – чистомовки я пишу.
Ят – ят – ят – їх пишу для всіх малят.
Ки – ки – ки - і говорять залюбки.
Ло – ло – ло – щоб чисте мовлення було
- Артикуляційна розминка
Запросимо тишу - ц – ц – ц.
Вітерець у лісі – ш – ш – ш.
Прилетіли птахи – шук – шук – шук
Заспівав соловей – тьох – тьох – тьох.
Тануть бурульки – кап – кап – кап
Дзюркоче вода у струмку – дз – дз – дз.
- Привітання ведучими своїх телеглядачів
Робота в групах
- Я бачу, що ви добре потренувалися і можете спробувати свої сили в ролі диктора телебачення.
( кожна група отримує деформований текст)
- У кожного з вас на парті в конверті є деформований текст.
Завдання: розмістити речення в правильному порядку.
І група
Доброго-вчора, сьогодні, щодня Доброго ранку! Доброго дня!
Хай не псується годинник на вежі Доброго вчора, сьогодні щодня
Доброго ранку! Доброго дня! Хай не псується годинник на вежі
Хай буде все на землі, як належить Хай буде все на землі, як належить
ІІ група
Всіх вас сьогодні я щиро вітаю Сонце – як сонце, літо – як літо
Дощик – як дощик, діти – як діти Дощик – як дощик, діти – як діти
Кожному дому щастя бажаю Кожному дому щастя бажаю
Сонце – як сонце, літо - як літо. Всіх вас сьогодні я щиро вітаю.
ІІІ група
Кожна людинка, тваринка, звірок Хай завітає до нас на урок
Хай веселиться вся їхня рідня Кожна людинка, тваринка, звірок
Хай завітає до нас на урок Хай усміхаються діти щодня.
Хай усміхаються діти щодня. Хай веселиться вся їхня рідня.
( Діти зачитують вірші із незвичайного телевізора).
- Закріплення знань умінь, навичок
- Телепередача «Накмітливіший»
Спробуй впізнати героя
Вчитель:
- Давайте уявимо собі, що ми в телестудії і знімаємо телепередачу «Найкмітливіший»
- Спробуйте впізнати героя.
1) «Призволяйся, не гордуй. Сама варила…» (Лисичка)
- «Вибачай, любонько, чим хата багата, тим і рада, а більше на цей раз нічого немає…» (Журавель)
- З якої казки ці герої? («Лисиця і Журавель».
- «Відчиніться, відмікніться! Ваша мати прийшла, молока принесла». (грубим голосом). (Вовк).
- «-Чуємо, чуємо, - не материн це голосок. Наша матінка співає тонесеньким голоском та й приказує не так» (Козенята).
- З якої казки ці герої ( «Вовк і семеро козенят».
- –Гу – гу – гу! Як вас багато. А я …. Пустіть і мене. (Ведмідь)
- З якої цей герой? («Рукавичка».
- –Гей, Круть, гей, Верть, глядіть, скільки зерна я намолотив!» Півник)
- З якої казки? (Колосок)
- «- Піди-но, побігай! Нас голубонько, не обдуриш…» (Їжачок)
- З якої казки? ( «Лисиця та їжак»
- – «Знаю, знаю…» (Дрізд)
« - Коли знаєш, то навіщо просиш? (Голуб)
- З якої казки ці герої? («Дрізд та голуб»
- Читацька студія
- А тепер будемо працювати в читацькій студії
1)Читання казки «Нерозумне кошеня» с.27
а) Націлення на первинне сприймання казки.
-Будьте уважними, після того як ви прослухаєте казку, ви повинні дати відповідь на запитання:
- Чому казка називається нерозумне кошеня?
б) Читання казки підготовленими учнями.
в)То чому казка називається нерозумне кошеня?
г) Словникова робота
злегка - легенько
розціпило - розкрило
розгнівається - розізлиться
лаяла - сварила
ґ) Бесіда за змістом казки
- Кому принесла кицька мишеня? (Кошеняті).
- Для чого? (Щоб навчилося миші ловити)
- Чи з’їло кошеня мишку? (Ні)
- Хто його перехитрив? (Мишка кошеня)
- Чи сварила кицька кошеня?
- Чого вчить нас ця казка? (Треба слухати маму)
- Що би ми порадили кошеняті? (Щоб було слухняним і розумним)
д) Читання за частинами
е) Читання в особах . (автор, кицька, кошеня, мишка)
- Скільки дійових осіб в казці?
2) Читання казки «Лисичка – суддя» с. 30
Націлення на первинне сприймання казки.
а) - Чому казка називається «Лисичка- суддя»?
б) Читання казки підготовленими учнями.
в) - То чому казка називається «Лисичка-суддя»?
г) Словникова робота
кривда – образа, неправда
угледіла – побачила
важниця – вага
ґ) Бесіда за змістом казки
-Що знайшли двоє котиків? (грудочку сиру)
- Чи зуміли вони поділити сир порівну? (Ні)
- Хто їм поміг поділити сир? (Лисичка)
- Як вона ділила сир? (То над`їсть один шматок, то другий)
- Що залишила лисичка котикам? (Два маленьких шматочки)
- За що лисичка з’їла так багато сиру? (За те, що поділила котиків)
- Чого вчить нас ця казка? (не можна сваритися, треба все розумно робити). Поки дурні сварилися, розумні поживилися.
д) Ланцюжкове читання
е) Читання казки парами
є) Вибіркове читання
- Прочитайте зачин казки
- Прочитайте кінцівку.
3.3. Робота з виставкою книг
а) Розгляд виставки
б) Бесіда
- Ви бачите, діти, який великий світ українських народних казок.
- Читайте їх, черпайте знання, мудрість. І пам’ятайте: «Хто казок багато знає, той завжди перемагає».
- А тепер прийшов час відпочити. (Співає учениця. Діти виконують вправи).
Фізхвилинка
Лисичка укр. нар. пісня)
Я лисичка, я сестричка А сьогодні, у неділю
не сиджу без діла, треба відпочити,
я гусяток пасла, свою хату гарнесенько
полювать ходила треба прикрасити
3.4. Гра «Мікрофон»
- А зараз уявіть, що ви кореспонденти газети «Донецькі новини»
- Які запитання ви б поставили учням? (Діти ставлять запитання )
- Чи любите ви читати?
- Яка вам казка найбільше подобається?
- Чого вчить нас казка «Вовк та козенята?»
- Чого вчить казка «Лисиця та їжак?»
- Чого вчить казка «Дрізд та голуб?»
- Інформаційна студія
Зустріч з казкою – це свято,
Не було б її у нас,
Ми б не знали так багато,
Про новий і давній час.
- Давайте ми з вами ввімкнемо «ТРК Україна» і послухаємо розповіді учнів про казку.
1 учень Казки є авторські, тобто написані письменниками, і народні. Народні казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювалися. Ім’я автора забувалося за давністю. Казка ставала народною. Отже, автором народної казки – є народ.
2 учень Кожен народ створив багато чудових казок. У них відображено життя
народу, його мрії і сподівання на кращу долю, на перемогу добра і справедливості над злом, заздрістю, жадібністю і жорстокістю.
3 учень Казка – народний або літературний твір про вигадані, часто фантастичні події. Є три види казок: казки про тварин; чарівні; соціально-побутові. В другому класі вивчають казки про тварин, головними героями яких є тварини. (Учень демонструє таблицю).
- Продовжити прислів’я
Казки маленькі, а розуму в них багато.
Хто багато читає, той більше знає.
Голова без розуму, як ліхтар без свічки.
Добре того вчити, хто хоче все знати.
- Вікторина «Чарівний кошик»
Вчитель. У кошику знаходяться речі з казок. Я буду по черзі діставати якусь річ,
а ви говоритимете, у якій казці вона зустрічається.
Яйце – («Курочка Ряба»)
Рукавиця – («Рукавичка»)
Колосок – («Колосок»)
Тарілочка – («Лисичка і Журавель») (Тихо, не шуміти).
3.8.Театральна студія
- Діти , чи доводилось вам бувати в театрі?
- Як треба себе поводити в театрі?
(Тихо не шуміти).
- А зараз ми з вами завітаємо до театральної студії. І спробуємо себе в ролі акторів. Ми з вами в читанці читали українську народну казку «Ріпка». Наші актори підготували казку «Ріпка».
4.Підсумки уроку
- Чи сподобався вам наш урок?
- Чим саме?
- Мені сподобалося як ви працювали сьогодні на уроці.
Подивіться, яке стало велике, гаряче серце нашого класу.
Воно розтопить зло, ворожнечу, сварки не тільки в казках, а й між учнями нашого класу.
Передача закінчилась.
Мабуть, друзі, ви втомились.
А тепер – відпочивати
Та казки – не забувати.
Разработка урока по чтению
3-й класс
Тема: Посмеёмся вместе. С. Коган «Мои ошибки», Д. Хармс «Удивительная кошка», русская народная сказка «Рифмы»
Учителя ДОШ № 117 Малашковой Н.В.
Тема: Посмеёмся вместе. С. Коган «Мои ошибки», Д. Хармс «Удивительная кошка», русская народная сказка «Рифмы»
Цель: Познакомить учащихся с понятием юмор, юмористические произведения, совершенствовать навыки выразительного чтения, чтения по ролям, развивать мышление, воображение, речь учащихся, навыки контроля, воспитывать интерес к чтению.
Оборудование: скороговорки , тексты-анаграммы, видеовикторина.
1 х 30
I Актуализация опорных знаний учащихся.
- Проверка домашнего задания.
- Слушаем и оцениваем по критериям: - правильность,
- С. 97 чтение рассказа «Живая шляпа» - литературность,
- пересказ рассказа - выразительность.
Рассказ показался страшным или смешным?
- Чтение скороговорок.
- Чтение текста-анаграммы «Зимой» (работа в паре).
Физминутка.
II Мотивация учебной деятельности.
- Прочитайте запись на доске : «Смеясь, мы расстаёмся со своими недостатками».
- Как понимаете значение этой фразы?
- с. 101 – прочитать название раздела.
- Почему важно уметь посмеяться не только над другими, но и над собой?
- Что такое юмор? (беззлобно-насмешливое изображение недостатков и поведения людей).
III Сообщение темы и задач урока
IV Первичное воспроизведение и осознание нового материала.
- Стих С. Когана «Мои ошибки».
а) - чтение учителем,
- О чем это стихотворение?
б) чтение стихотворения молча,
в) беседа по вопросам учебника,
г) выразительное чтение стихотворения
2) Работа над стихотворением Д. Хармса «Удивительная кошка».
а) - чтение стихотворения,
- А это стихотворение смешное или грустное?
б) чтение стихотворения вслух.
V Итог урока.
- С какими стихотворениями познакомились?
- Как они называются? (юмористическими)
- Что такое юмор?
2 х 30
I Актуализация опорных знаний учащихся.
- Беседа.
- Какой раздел начали изучать?
- Какие стихи прочитали?
- Какое больше понравилось. Почему?
-Какие произведения могут быть юмористическими?
2) Послушайте музыку и скажите, а сейчас о каком жанре мы будем говорить? (марш к балету «Щелкунчик»)
3) Викторина «Угадай сказку».
- Какие сказки бывают? (авторские и народные)
- Какие из увиденных были авторскими?
- Какие из увиденных были народными?
II Сообщение темы и задач урока.
- На этом уроке мы будем знакомиться с новой сказкой, читать её в лицах, составлять синквейн
- Мотивация учебной деятельности.
Игра «Найди рифму»
- Нет настроенья у Бабы-Яги
Встала не стой вероятно …
Смотрит на Лешего как на врага
Страшно сердитая Баба…
Леший бы мог разозлиться в ответ
Он нарвал незабудок …
Злая колдунья оттаяла сразу,
Даже цветочки поставила в…
III Первичное восприятие и осознание нового материала.
- Чтение сказки «Рифмы» учащимися.
- Что больше всего понравилось?
2) Беседа.
- О чем эта сказка?
- Каким был Шиш?
- Справедливо с ним поступил мужик?
3) Составление синквейна о Шише. (работа в парах)
1. Шиш.
2. Насмешливый, неблагодарный.
3. Ехал, дразнил, насмехался.
4. Шиш был неблагодарным человеком.
5. Пустомеля.
4) Работа над иллюстрацией.
- Какой отрывок изобразил художник?
- Удалось ли художнику передать характер Шиша и дяденьки?
5) Чтение рассказа в лицах.
6) - Понял ли мужик, что такое рифма?
- Проявил ли он сам способность в подборе рифм?
IV Закрепление .
- Работа над пословицами.
- Говори, что знаешь, да знай, что говорить.
- Шутки-то шути, да людей не мути.
- Сначала подумай, а потом говори.
- Слово не воробей, вылетит не поймаешь.
- В каких пословицах выражается главная мысль?
- А где в сказке можно прочитать главную мысль?
V Домашнее задание с. 101-105 выразительно читать.
VI Итог урока.
- Можно ли сказать, что сказка «Рифмы» - юмористическое произведение? Почему?
- Чему учит сказка?